Zajímavosti
Parkinsonova choroba je progresivní neurodegenerativní porucha, která se vyvíjí po mnoho let, což vede ke zhoršení pohybu a deficitu v mentálním fungování.
Je to nejčastěji se vyskytující choroba nervového systému - obvykle se vyskytuje u starších pacientů - je způsobena degenerací neuronů, které produkují dopamin ve středním mozku.
Tyto buňky regulují pohyb a jejich smrt vede ke třesu, svalové rigiditě a zpomalení pohybu, které jsou hlavními charakteristikami onemocnění.

Parkinsonova nemoc ovlivňuje mozek. Nemoc se zhoršuje, jelikož lidé s touto diagnózou stárnou.
.jpg)
Stává se to, když určité nervové buňky v mozku nefungují správně.

Tyto nervové buňky pomáhají ovládat pohyby těla.

Buňky v části mozku, které jsou zodpovědné za kontrolu dobrovolného pohybu, přestávají vyrábět dopamin.

Neurony předčasně umírají a mozek nedostává potřebné zprávy o pohybu.
Jak se nyní léčí Parkinsonova nemoc?
Současná léčba Parkinsonovy choroby zahrnuje lék Levodopa, který byl objeven v 60. letech. Přeměňuje se na dopamin v těle a působí jako základ pro ztrátu neuronů, které produkují dopamin. Léčba zmírňuje příznaky Parkinsonovy nemoci, ale nezpůsobuje zpomalení nebo zvrácení poškození nervových buněk v mozku.
Časem se příznaky zhoršují i přes léčbu a pacienti ztrácejí většinu kritických nervových buněk. Testy, které detekují dříve Parkinsonovu chorobu, mohou pomoci, ale vědci hledají způsob, jak nahradit poškozené buňky.
Jak by mohly kmenové buňky pomoci?
Přestože základní příčina Parkinsonovy nemoci není známa, vědci vědí, které buňky a oblasti mozku jsou zapojeny. Vědci již využívají kmenové buňky k růstu nervových buněk, které produkují dopamin. Vzhledem k tomu, že je ovlivněn jediný, dobře definovaný typ buňky, může být také možné léčbu Parkinsonovy choroby provést nahrazením ztracených nervových buněk zdravými, novými.

Kmenové buňky nahrazují poškozené neurony , které lze obnovit pomocí mezenchymálních kmenových buněk .
Vstřikované buňky se začnou integrovat do existujících obvodů a vytvářet spojení s jinými buňkami. Různé studie ukazují, že mezenchymální kmenové buňky mohou po mnoho let přežít a mohou vést k významnému zlepšení symptomů.
Vědecké údaje ukázaly, že mezenchymální kmenové buňky se diferencují na neurony a skutečná síla pravděpodobně spočívá v jejich schopnosti produkovat růstové faktory, které také podporují poškozené neurony.
https://www.startstemcells.com/parkinson-disease-treatment.html
Terapie odebranými kmenovými buňkami je určitě drahá a produkt Laminine, který obsahuje zmíněné růstové faktory, konkrétně FGF-2 obnoví vlastní kmenové buňky v našem těle a pak dochází právě k obnově neuronů v mozku. Pro zkušenosti si napište:
Parkinsonova nemoc ovlivňuje mozek. Stává se horší, jelikož lidé s touto diagnózou stárnou.
.jpg)
Stává se to, když určité nervové buňky v mozku nefungují správně.

Tyto nervy pomáhají ovládat pohyby těla.

Buňky v části mozku, které jsou zodpovědné za kontrolu dobrovolného pohybu, přestávají vyrábět dopamin.

Neurony předčasně umírají a mozok nedostává potřebné zprávy o pohybu, který způsobuje Parkinsonovu chorobu.